הקורונה כהזדמנות להעצמה ועצמאות בקרב אנשים המתמודדים עם מגבלה פיזית

לפני כ-5 שנים עברה וופאא באדר חברת איל"ן, איגוד ישראלי לילדים נפגעים, אירוע מוחי בעקבותיו נותרה משותקת בכל חלקו הימני של גופה

רו"ח אהוד רצאבי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיזם טיולי המשפחות של איל"ן שנפתח במהלך משבר הקורונה
מיזם טיולי המשפחות של איל"ן שנפתח במהלך משבר הקורונה צילום: חן גלילי
רו"ח אהוד רצאבי
תוכן שיווקי

במשך חודשים רבים לא יכולה הייתה לדבר ונאלצה לעבור שיקום ממושך. בזכות השיקום חזרה וופאא לדבר, אך מגפת הקורונה שהציבה קשיים רבים לכולנו הקשתה עוד יותר עליה, בהיותה עם מוגבלות פיזית ומרותקת לכיסא גלגלים.

רו"ח אהוד רצאביצילום: יח"צ

עמותת איל"ן פועלת מזה כ-70 שנים למען אלפי ילדים ובוגרים עם מוגבלות פיזית בכל רחבי הארץ. חזון העמותה הינו לאפשר לאנשים עם מוגבלות פיזית לחיות חיים משמעותיים ואיכותיים.

משבר הקורונה העמיד בפני עמותת איל"ן, אתגרים לא פשוטים, כשהגדול ביותר שניצב בפנינו הוא כיצד להמשיך ולתת שירות מיטבי לחבריה, תחת מגבלות של ריחוק חברתי, סגר ובידוד.
לכולנו היה ברור כי לפנינו משבר שלא נתקלנו בשכמותו מאז מגפת הפוליו. הכלים שפיתחנו בעבר, אשר כוללים בעיקר שירותים אישיים ופרונטליים, אינם רלוונטיים בעידן של ריחוק חברתי. היינו חייבים לגייס את כלל משאבי הארגון ולמצוא פתרונות חדשניים ויצירתיים בכדי לתת מענים חדשים המותאמים לאוכלוסיית איל"ן.

אחד הפתרונות שפיתחנו לאור שעות הפנאי הרבות וחשיבות ההשכלה, הוא קמפוס איל"ן און-ליין. הקמפוס החל דרכו במתן הרצאות לחברי איל"ן בזום, ולמעשה הוא הקמפוס החברתי הראשון לאנשים עם מוגבלויות. בקמפוס לומדים כיום כ-165 סטודנטים, ב-7 מחלקות לימוד, הכוללות למעלה מ-30 כיתות לימוד, כ-80 אנשי צוות (רובם בהתנדבות) ושלל אירועים חברתיים.

יוזמה בעקבות המשבר
במהלך תקופת הקורונה יזמה העמותה הפעלת קבוצות חברתיות און ליין באמצעות מנחים מקצועיים והחליפה פרויקטים קיימים שלא ניתן היה להוציא אל הפועל, כגון קייטנות הילדים ומחנות הקיץ לבוגרים בפרויקטים שהותאמו להנחיות התקופה. כך לדוגמה עשרות טיולי משפחות ובוגרים בכל הארץ אשר הפיגו את בדידותם של חברי איל"ן ובני משפחותיהם ויצרו קהילות תומכות - והכול בכפוף להנחיות.

מצאנו את "קמפוס איל"ן", יוזמה שנולדה כתוצאה ממשבר הקורונה, כאמצעי חשוב להגשמת חזון העמותה. אנו נמשיך להפעיל את המיזם, לשכלל ולהרחיב את מגוון התחומים בו. בזכות מיזם זה, וופאא חזרה לחוש עצמאית ופיתחה מיומנויות רבות ומשמעותיות לחייה. היא, יחד עם מאות רבות מחברי העמותה, למדה להפעיל מחשב ולהשתמש בו, להשתמש ב-ZOOM ואף במקרה שלה, לשמש עוזרת הוראה בחלק מהקורסים וללמד את חבריה לכיתה הווירטואלית.

ב-19.04.21, יתקיים יום ההתרמה השנתי לאיל"ן. לראשונה בתולדות העמותה, לא יתאפשר לתלמידי בתי הספר להתרים את תושבי המדינה מדלת לדלת כפי שהיה נהוג מאז הקמת העמותה לפני 70 שנים, במבצע האייקוני "מצעד הפרוטות". השנה התאמנו עצמנו לעידן המודרני באמצעות "לינק" שיופץ על ידי התלמידים לקרובי משפחה, מכרים וחברים באופן עצמאי.

השנה האחרונה לימדה אותנו שיעור חשוב אודות סולידריות, חשיבות הלכידות החברתית והצורך בחשיבה מחוץ לקופסה. זה הזמן ליישם זאת לגבי כלל אוכלוסיית ישראל והשכבות החלשות בחברה בפרט.

רו"ח אהוד רצאבי הוא יו"ר עמותת איל"ן