הסיפור הנשכח של העיר האבודה בקמבודיה

אנגקור שבקמבודיה הוא מתחם מקדשים מסתורי, הנראה כמו סט של סרט מדע בדיוני. שריד לתרבות עתיקה, האתר מעלה שאלות כמו מי בנו את המבנים המרשימים, למה הם יצרו את כל זה וכיצד נעלמו מדפי ההיסטוריה?

ארווין פלר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנגקור
אנגקור, הממוקמת בצפון מרכז קמבודיה, היא האזור העירוני שהיה הגדול בעולם עוד בימי הביניים, עם קרוב למיליון תושבים והיה פעיל עד למאה ה-15צילום: Kulikovan | Dreamstime.com
ארווין פלר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

בתחילת המאה ה-9 לספירה, הולכת ומתהווה האימפריה הקמרית, או ה"חמרית". האימפריה הלכה וגדלה ושלטה בשטחים עצומים שבין הודו לסין – כולל אזורים שכיום הם חלק מהמדינות תאילנד, וייטנאם ולאוס. כוחה של האימפריה נבע ממיקומה האסטרטגי והיא היוותה כוח כלכלי וצבאי משמעותי במזרח הרחוק לאורך שנים ארוכות.

אנגקור, הממוקמת בצפון מרכז קמבודיה, היא האזור העירוני שהיה הגדול בעולם עוד בימי הביניים, עם קרוב למיליון תושבים והיה פעיל עד למאה ה-15. את שרידיה של ההתפתחות המפוארת הזאת ניתן לראות היום במקדשים המרשימים אשר נותרו מפוזרים מסביב לעיר סיאם ריפ, חבויים בין יערות עבותים וצמחייה עשירה.

טיול מאורגן לקמבודיה ויאטנם – מידע באתר פגסוס

כבר מאז הקמתה, ובוודאי לאחר התרוקנותה ונטישתה ועד ימינו, עשרות צלמים, כתבים, סופרים, משוררים ונוסעים הגיעו אל אנגקור על מנת לתאר את הפלא העירוני הזה. נשאלת השאלה – מהו הסיפור העומד מאחורי בנייתה של העיר המפוארת הזאת? וכיצד נשכחה לאורך שנים כל כך ארוכות?

אנגקור שבקמבודיה הוא מתחם מקדשים מסתורי, הנראה כמו סט של סרט מדע בדיוניצילום: Aliaksandr Mazurkevich | Dreamstime.com

לאחר שבמאה ה–15 ירדה מגדולתה ונכבשה על ידי השכנים התאים מתאילנד של ימינו, נשכחה העיר ורק מבקרים בודדים המשיכו לפקוד אותה ואף לכתוב עליה. לאט לאט נעלמה העיר בתוך היער העבות וכוסתה בצמחייה, כמו נבלעה בתוך הטבע הפראי שלא ניתן לריסון. סדרת צילומים אשר נערכה במקום באמצע המאה ה-19 החזירה את העיר אל המודעות ומשלחות של חוקרים החלו להגיע אליה. מחקרים שונים נערכו על מנת לנסות ולחבר מחדש את הפאזל ההיסטורי של העיר וסברות רבות עלו בנוגע לזהות המייסדים והתושבים בה – יש שאפילו ראו בה עיר מקראית או חלק מהאימפריה הרומית. לבסוף, הגיעו החוקרים למסקנה כי מדובר באנגקור, שריד מפואר ומונומנטלי של האימפריה הקמרית, דעה שחוזקה על ידי המסורת של התושבים הקמבודים המקומיים, הטוענים כי העיר נבנתה על ידי אבות אבותיהם. תהליך הנטישה של העיר הושפע ככל הנראה הן מסכסוכים אלימים אשר הביאו להתפוררותה של האימפריה הקמרית, והן מאסונות טבע אשר פקדו את האזור ודיללו את האוכלוסייה בו.

הפריחה המחודשת של אנגקור

סוד הקסם של המקום הוא חמקמק, אך יתכן שהארכיטקטורה המופלאה לצד הטבע הפראי, הדיוק והאדרה למול הצמחייה המשתוללת תורמים ליצירת אוירה של מסתורין ותחושה של אתר שרב הנסתר בו על הגלוי. הארכיטקטורה של המבנים השונים מחזירה אותנו אל אמונותיהם, המבנה הנפשי ואורך חייהם של הקמרים.

הראשון שהחל את תהליך הבניה היה המלך יאסווארמאן ה-1, אשר עלה לשלטון בשנת 889 לספירה. המלך החל את מפעל הבנייה שלו שהלך והתרחב לאורך הזמן לעוד ועוד מבנים ומקדשים שונים, המשתרעים כיום על פני שטח שרוחבו גדול מ- 24 קילומטרים.

"האנגקור ואט" – מקדש אנגקור אשר נבנה על ידי השליט סוריוורמאן ה-2 שהשאיר חותם בלתי נשכח על המתחם והאזור כולו, עד ימינו אנוצילום: Hel080808 | Dreamstime.com

מעברי מים, חפירים, מאגרי מים, מבנים פולחניים ומקדשים רבים הוקמו בשנים שלאחר מכן, וכל אחד מהם הוא פלא ייחודי משל עצמו. על הגבעות הסמוכות ובשטח עצום נראה שאין סוף למבנים וכל אחד מהם מלאכת מחשבת המעידה על עוצמה אדריכלית ותכנון ברמה גבוה, של דיוק וירידה לפרטי פרטים של כל מבנה ומבנה.

לאחר שנים רבות של פיתוח הבניה באנגקור, נחנך במאה ה-12 המבנה המרשים והדומיננטי, ואולי היפה מכולם: "האנגקור ואט" – מקדש אנגקור אשר נבנה על ידי השליט סוריוורמאן ה-2 שהשאיר חותם בלתי נשכח על המתחם והאזור כולו, עד ימינו אנו.

עד היום נחשב "האנגקור ואט" למקש היחידי הפעיל אשר נשאר שלם לחלוטין ועדיין משמש את תושבי המקום לפולחנים דתיים. בתחילה שימש כמקדש הינדי להר מרו, מקום מושבם של האלים במיתולוגיה ההינדית. בהמשך, עבר המקדש להיות מקום פולחן בודהיסטי ועדיין מהווה את האטרקציה הגדולה ביותר באזור. המבנה מופיע על הדגל הקמבודי והיה סמל במאבקים רבים של העם הקמבודי.

המקדש כולו מוקף חומה, ובתוכו חפיר מהעצומים והרחבים בעולם ואנגקור הוכרזה כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו בשנת 1992. עם עבודות הפיתוח, השיפור והשימור חזר האתר להיות פופולרי ומושך אליו מבקרים שעולים אליו לרגל כל שנה, כדי לחזות בפלא המסתורי של העיר האבודה.

מעוניינים בפרטים נוספים? היכנסו לאתר פגסוס טיולים מאורגנים לחו"ל

בחזרה למדור מסע מסביב לגלובוס: זירת הטיולים של פגסוס >>>